۱۰ محصول زراعی که می توانید در خانه پرورش دهید!

اگر هنوز فکر می کنید که نمی توانید غذای خود را در خانه پرورش دهید چون در شهر زندگی    می کنید، حیاط ندارید یا کمبود فضای جدی دارید،آماده باشید تا ذهن شما را به چالش بکشم.

با استفاده از باغبانی گلدانی این امکان وجود دارد که ساکنین شهرها و آپارتمان نشین ها نیز در تولید مواد غذایی مصرفی خود مشارکت کنند، حتی در شرایطی که فضا کاملا محدود است. اما باغبانی  گلدانی فراتر از کشت گوجه فرنگی گیلاسی یا  پر کردن قوطی های مختلف از گیاهان است. در این مقاله قصد دارم ۱۰ محصول غافلگیرکننده که بدون نیاز به باغ می توانید درخانه پرورش دهید از برداشت فراوان توت فرنگی گرفته تا آووکادو  به شما معرفی کنم.

۱-آووکادو

بله ، می توانید در خانه خود آووکادو پرورش دهید. از آنجا که درختان آووکادو می توانند تا بیش از ۲ متر ارتفاع داشته باشند ، برای داخل سالن یا گلدان خود به دنبال گونه های پاکوتاه باشید. شما همچنین می توانید گیاه آووکادو خود را از دانه رشد دهید. هر چند درختان غیرپیوندی و آنهایی که مستقیما از دانه تولید می شوند کمتر احتمال تولید میوه را دارند ، اما باعث ایجاد درختی دوست داشتنی می شوند. همچنین توصیه می شود از یک چوب به عنوان نگهدارنده استفاده کنید تا درخت شما به طورمستقیم رشد کند و ساقه اصلی آن محکم باشد. و وقتی درخت از حجم گلدان خود بیرون زد ، آنرا به ظرف بزرگتر منتقل کنید.

دسته گل تازه برداشت شده اسطوخودوس

آووکادو در گلدان

۲- توت فرنگی

داشتن توت فرنگی تازه در خانه، رویایی است که با تامین نور و خاک مناسب حاصل می شود. کاشت گیاه توت فرنگی در ظروفی مثل یک سبد آویزان مناسب است زیرا به فضای زیادی نیاز ندارد و به همان اندازه که در زمین جا میگیرد، درون یک ظرف آویزی هم رشد می کند. گونه های همیشه بارور در تابستان و دوباره در اوایل پاییز میوه می دهند.

توت فرنگی در خانه

۳- هویج

هویج منبع بسیار خوبی از ویتامین A ، فیبر ، آلفا و بتا کاروتن است. و نه تنها ریشه ای است که قابل خوردن می باشد بلکه می توانید شاخ و برگ آن را نیز بخورید. هویج در خاک های سبک و شنی و درآفتاب کامل رشد می کند.

اطلاعات تکمیلی در مورد رشد هویج در داخل خانه یا در ظروف گلدانی، به زودی منتشر خواهد شد.

                                                                                                               

هویج در خانه

۴- خیار

با پرورش گیاه خیار در داخل خانه می توانید از تأمین بی وقفه خیار اطمینان حاصل کنید. بوته های خیار برای داشتن محصول سالم نیاز به آب فراوان و آفتاب کامل دارند. همچنین به دنبال گونه هایی باشید که برای کشت گلدانی بهتر باشند. اگرچه بیشتر انواع خیارها به خوبی در ظروف گلدانی رشد می کنند (البته زمانی که گنجایش ظروف شما حدود ۲۰ لیتر باشد!) ، گونه های بوته ای خیارکه شاخ و برگ جمع و جورتری دارند و فضای کمتری می گیرند برای پرورش در گلدان مناسب ترند.

خیار

۵- لوبیا سبز

لوبیا سبز یک سبزی دلپذیر ، سالم و آسان برای رشد در ظروف گلدانی است. هنگام خرید دانه آن به یاد داشته باشید دو نوع بوته اصلی وجود دارد. لوبیا ی رونده و لوبیای بوته ای. برای داخل خانه لوبیای بوته ای مناسب تر است چون فضای کمتری می گیرد و در ظروف گلدانی بهتر عمل می کند. نکته دیگر روشنایی است. لوبیا سبز هر روز حداقل به شش ساعت نور خورشید احتیاج دارد. اگر فضای شما فاقد نور کافی است ، یک چراغ رشد نیز می تواند همان کار را بکند.

لوبیا سبز

۶-سبزیجات سالادی

سبزیجات سالادی احتمالاً ساده ترین و سریعترین محصولات برای رشد در فضای کوچک شما هستند. یک پنجره آفتابی رو به جنوب بهترین مکان برای قرار دادن ظروف مخصوص سبزی های سالادی شما است. برخی شرکت ها  اقدام به فروش سبدهای سبزیجات سالادی متحرک می کنند که کاربردی و قابل تحسین است. این سبدها روی چرخ هایی قرار دارند که می توانید آن را روی یک سکو یا در بالکن بچرخانید.

سبزیجات سالادی

۷- سبزی سیر

پرورش سبزی سیر در داخل خانه روشی آسان و دوست داشتنی برای داشتن یک ماده سالم و خوشمزه در کنار شماست. سبزی سیر طعمی مانند پیازچه اما با یک مزه اضافی از سیر دارد. شما می توانید از آن در انواع غذاها برای هر نوع دستورالعملی که سیر یا پیازچه دارد به جای هم استفاده کنید.

برای رشد گیاهچه های خوشمزه سیر همه آنچه نیاز دارید یک گلدان ۱۰ سانتی (یا یک ظرف ماست ۲۵۰ گرمی با سوراخ های زهکشی در ته آن)، یک کیسه کوچک خاک گلدان ارگانیک و یک زیربشقابی یا سینی برای جمع آوری آب اضافی است.

سبزی سیر

۸- نخود فرنگی

مزه های کمی به دلپذیری طعم نخودفرنگی های  تازه چیده شده وجود دارد. بچه ها دوست دارند که آنها را با غلاف و به صورت خام بخورند. داشتن یک چنین غذای تازه ای در طول سال شگفت انگیز خواهد بود. وخوشبختانه این کار امکان پذیر است و می توان نخودفرنگی را به راحتی در داخل خانه پرورش داد.

گلدان طلایی

۹- فلفل های جلاپینو

از محبوب ترین انواع فلفل ها برای رشد در ظروف گلدانی ، فلفل های کوچک و تند جلاپینو (هالوپینو- ژلاپنو) هستند، که برای هر کس که مایل به افزودن ادویه ای به ادویه های خانگی خود باشد، بسیار عالی است. این گیاهان به خوبی در داخل خانه رشد می کنند و اگر به طور صحیح مراقبت شوند ، بیش از پنج سال میوه تولید خواهند کرد.

فلفل جلاپینو

۱۰- تربچه

تولید تربچه در خانه بسیار آسان است ، سریع جوانه زده و تنها در چهار تا پنج هفته آماده خوردن می شود. هنگام انتخاب ظرف برای رشد تربچه توصیه می شود، یک گلدان باریک مستطیل شکل انتخاب کنید تا از نحوه رشد تربچه در مزرعه تقلید نمایید. آنها برای رشد کافی باید حداقل چند سانت از هم فاصله داشته باشند ، بنابراین قرار دادن آنها در یک ظرف طولانی یک ردیف زیبا ایجاد می کند که از نظر بصری نیز جذاب است.

گلدان طلایی

همانطور که می‌بینید، محصولات متنوعی برای پرورش در محیط خانه وجود دارند که بسیار جذاب، مقوی، مغذی و دوست داشتنی هستند.  برای آشنایی با جزییات بیشتر با روش‌های تولید و پرورش این محصولات در منزل به مقالات بعدی که در قالب سلسه مقالات کشاورزی شهری در سایت ” گلدان طلایی” و محصولات فروشگاه به زودی منتشر خواهد شد مراجعه فرمایید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. خوشحال خواهم شد از دیدگاه و نظرات شما خواننده عزیز بهره‌مند شوم.

لینک کوتاه شده صفحه جهت آدرس دهی: https://goldanetalaee.com/lhMio