۷ راه برای کسب سود و درآمدزایی از پرورش گیاه دارویی اسطوخودوس

اسطوخودوس می‌تونه یکی از گیاهان سودآور برای تولیدکننده‌های خانگی باشه. حتی یک باغچه کوچک توی حیاط خلوت می‌تونه درآمد قابل توجهی برای شما داشته باشه. تازه بر خلاف بسیاری از محصولات فصلی مثل گل‌ها، اگر اسطوخودوس در زمان برداشت به فروش نرسید، میشه اون رو خشک کرد و به محصولات حتی سودآورتر تبدیل نمود. در اینجا هفت تا از بهترین روش‌ها برای تبدیل اسطوخودوس به پول نقد رو به شما معرفی می‌کنم که امیدوارم خوشتون بیاد.

۱- دسته گل تازه اسطوخودوس

این روش برای یک تولیدکننده خانگی اسطوخودوس بسیار سودآوره. شما می‌تونید تولیدات خودتون رو به طور مستقیم در مکان‌های عمومی یا در بازارهای محلی به ‌فروش برسونید. در آمریکا هر دسته اسطوخودوس به قیمت ۶ دلار فروخته میشه اما شما می‌تونید قیمت ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان رو بسته به بازارتون برای هر دسته گل در نظر بگیرید. یک باغچه ۲۰ در ۲۰ متر می‌تونه هر سال حدود ۳۰۰ دسته گل تولید کنه که ارزش آن ۳ تا ۶ میلیون تومان میشه که شاید مبلغ زیادی نباشه اما برای یک کار به عنوان لذت و سرگرمی چندان هم بد نیست. ابعاد بزرگتر سودآوری بیشتری خواهند داشت. در یک مساحت ۱۰۰۰ متری شما حتی میتونید تا ۳۰۰۰ دسته گل به ارزش حدود پنجاه میلیون تومان در سال تولید کنید که درآمد مناسبی است.

دسته گل تازه برداشت شده اسطوخودوس

دسته گل تازه برداشت شده اسطوخودوس

۲- دسته گل خشک شده

دستجات به فروش نرفته اسطوخودوس را می‌توان به صورت سر و ته (گل‌ها به سمت پایین) آویزان کرده و خشک نمود و آن را به فروشگاه‌های صنایع دستی و گل‌آرایی فروخت تا در تزیین گلدان‌های گل خشک استفاده شود. همچنین، جوانه های گل را می توان از ساقه جدا نمود و برای ساخت کیسه‌های تزیینی و دیگر محصولات با ارزش افزوده استفاده کرد.

lavender

۳- کیسه‌های معطر

کیسه‌های معطر اسطوخودوس را می توان در هر جایی که هوا نیاز به تازه‌سازی و یا ضدعفونی کردن دارد، استفاده نمود مانند دراورها، کمد لباس، حتی در جاکفشی‌ها. بیشترین فروش کیسه‌های معطر به مشتریان تکراری صورت می‌گیرد که عطر و بوی اسطوخودوس را دوست دارند. این کیسه‌ها را همچنین می‌توان به مغازه‌های خواربار‌فروشی  فروخت. بازار‌های محلی نیز مکان خوبی برای فروش کیسه های معطر هستند، به ویژه اگر با استفاده از پارچه های تزئینی ساخته شده باشند.

                                                                                                               

درامد اسطوخودوس

۴- بالش‌های رویایی

بالش رویایی چیست؟ اسطوخودوس به داشتن اثر آرامش بخش شناخته شده است، بنابراین قرار دادن آن در یک بالش منطقی است که به داشتن یک خواب آرام کمک کند و یکی از سودآورترین محصولات با ارزش افزوده اسطوخودوس است. مطالعات پزشکی نشان داده که اسطوخودوس می‌تواند به آرام شدن بچه‌های بیش‌فعال کمک کند. یک تولیدکننده اسطوخودوس یک خط تولید از بالش‌های رویایی  پرطرفدار با تم حیوانات برای بچه‌ها ایجاد کرده است که هر سال بیش از یک میلیون دلار از فروش بالش‌هایش درآمد دارد.

goldanetalaee.lavender income
goldanetalaee.lavender income

۵- گیاه زنده

اکثر تولید کنندگان اسطوخودوس می‌دانند که فروش گیاه زنده یک فعالیت بسیار درآمدزا در کسب و کارشان محسوب شود زیرا دارای سود بالایی است. تولیدکنندگان به جای تکثیر با بذر اقدام به تهیه قلمه ریشه‌دار از گیاه اصلی می‌نمایند تا اطمینان حاصل کنند اسطوخودوس‌های تکثیر شده دقیقا مشابه والدین خود هستند. تنها هزینه آن‌ها مربوط به گلدان و خاک گلدان است. گلدان‌ها پس از لیبل‌گذاری در اندازه‌های ۸ و ۱۵ سانتی‌متر به قیمت ۲۰ هزار تومان و بیشتر به فروش می‌رسند. تولید‌کنندگان همچنین می‌توانند اسطوخودوس‌های زنده خود را به صورت عمده به مراکز باغبانی محلی و گلخانه‌داران منطقه خود بفروشند.

goldanetalaee-lavender income

۶- محصولات مراقبت از حیوانات خانگی

محصولات سودآور بسیاری در ارتباط با حیوانات خانگی از اسطوخودوس ساخته می‌شوند، اما اسپری طبیعی دفع کک اسطوخودوس همیشه بهترین فروش را داشته است. در بسیاری از اسپری‌های دفع‌کننده از مواد شیمیایی قوی استفاده ‌می‌شود که دارای عوارض جانبی سمی هستند. اسطوخودوس یک کنترل کننده طبیعی کک است که نه تنها کک ها را دفع می کند بلکه باعث می شود حیوانات خانگی بوی خوبی داشته باشند! بازده سرمایه این صنعت علاوه بر هزینه مواد مصرفی حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ درصد است.

goldanetalaee-lavender income
goldanetalaee-lavender income

۷- صابون لاوندر

بسیاری از مصرف‌کنندگان، وجود صابون اسطوخودوس را در حمام ضروری می‌دانند. با قالب‌های بسیار زیادی که در دسترس سازندگان صابون وجود دارد، صابون‌های اسطوخودوس را می توان در ابعاد و اشکال تقریبا نامحدود ایجاد کرد. البته صابون یک محصول تکرارشونده و یک گزینه بسیار محبوب برای هدیه است. سازندگان تازه‌کار می‌توانند با استفاده از مواد پایه صابون موجود در بازار به راحتی ساخت صابون را شروع کنند.

goldanetalaee- lavender income
goldanetalaee- lavender income

همانطور که می‌بینید، تولید‌کنندگان اسطوخودوس راه‌های زیادی برای کسب درآمد از این گیاه قابل توجه دارند. با استفاده از محصولات با ارزش افزوده، درآمد حاصل از یک تکه زمین اسطوخودوس می‌تواند به جای محدود شدن به زمان برداشت در طول سال ادامه داشته باشد. شما برای آشنایی با جزییات بیشتر با روش‌های تولید و کسب درآمد از این محصول جادویی می‌توانید به پست‌های بعدی و نیز کتابچه کاملی که در سایت ” گلدان طلایی” و محصولات فروشگاه به زودی منتشر خواهد شد مراجعه فرمایید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. خوشحال خواهم شد از دیدگاه و نظرات شما خواننده عزیز بهره‌مند شوم.

لینک کوتاه شده صفحه جهت آدرس دهی: https://goldanetalaee.com/10ETT