۳ روش آسان برای خشک کردن گلها و گیاهان در خانه

خشک کردن روشی مناسب برای حفظ محصولات آخر فصل شماست. خشک کردن گل و گیاهان آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید ، و این یک راه عالی برای لذت بردن از آنها در تمام طول سال است. گل و گیاه خشک بسیار کاربردی است و می توان از آن در آشپزی ، کاردستی و یا حتی در تزئینات خانه و محل کار استفاده کرد. در ادامه نگاهی بیندازید که چگونه می توانید گلها و گیاهان خود را خشک کنید تا در تمام طول سال از آنها لذت ببرید.

گیاهانی مانند نعناع، پونه کوهی ، رزماری ، اسطوخودوس و … برای خشک کردن مناسب هستند. همچنین می توانید گلهایی مانند گل رز ، گل بابونه ، مریم گلی و انواع دیگر را خشک کنید. برای این کار گلها و گیاهان مورد نظرخود را در انتهای فصل جمع آوری کرده و با استفاده از روش هایی که در ادامه می آید شروع به خشک کردن آنها نمایید!

نحوه خشک کردن گلها وگیاهان

الف- روش آویزان کردن

این روش برای وقتی ایده آل است که می خواهید گل ها و گیاهان خود را در دسته های مختلف خشک کنید. به عنوان مثال ، اگر دسته گل رز دارید و می خواهید دست نخورده  بماند یا یک دسته گل اسطوخودوس را برای مدت طولانی نگه دارید.

نحوه کار:

 1. ابتدا ساقه های گل یا گیاه خود را در یک دسته قرار دهید.
 2. یک رشته محکم را در اطراف ساقه ها ببندید.
 3. دسته های گل را به طرف پایین در فضایی خشک و گرم آویزان کنید.

       ۴٫ اجازه دهید گلها به مدت ۱۵ روز آویزان بمانند. هر چند روز یکبار آنها را بررسی کنید تا ببینید که در چه وضعیتی هستند. اگر شکوفه های شما به سرعت خشک نشود ممکن است تا ۲۰ روز به طول انجامد.

       ۵٫ رشته دور ساقه ها را هر چند روز یکبار بررسی کنید ، زیرا ساقه ها رطوبت خود را از دست می دهند و به همان اندازه کوچک می شوند. اگر این اتفاق بیفتد لازم است رشته را محکم کنید.

 1. پس از خشک شدن ، دست به کار شوید و گل ها یا گیاهان خود را پایین بیاورید. اکنون همه آنها آماده استفاده هستند!

ب- روش خشک کردن در مایکروویو

این روش ایده آل است برای وقتی که می خواهید گلبرگها یا برگهای گیاه را بدون ساقه و دسته های مختلف خشک کنید. همچنین اگر می خواهید در عرض چند دقیقه برخلاف دوره چند هفته ای خشک شود ، این یک روش سریع و کامل است.

نحوه کار:

 1. گلبرگها یا برگهای گیاه خود را روی یک دستمال توالت بچینید. سپس برگه دستمال کاغذی را روی یک تکه کاغذ پوستی قرار دهید.
 2. گلبرگها یا برگها را با یک تکه کاغذ اضافی دستمال کاغذی و کاغذ پوستی بپوشانید.
 3. حال ، تمام این بسته لایه لایه را روی سطح ظرف کار مایکروویو قرار دهید.

       ۴٫ ظرف را درون مایکروویو قرار دهید. یک بشقاب را روی بسته قرار دهید تا بر کاغذ گلبرگ ها یا برگها فشار آورده و آن را پایین ببرد.

       ۵٫ مایکروویو حداقل یک دقیقه در بالاترین درجه باشد.

 1. میزان پیشرفت را بررسی کنید. اگر هنوز خشک نشده است ، این روند را برای یک دقیقه دیگر تکرار کنید. این روند را تا خشک شدن گلبرگها و برگها ادامه دهید.
 2. پس از خشک شدن ، آنها آماده استفاده هستند.

ج- روش قدیمی کتاب

این روش برای شکوفه ها و برگ های تکی مناسب است و یکی از قدیمی ترین روش های مورد استفاده است!

مراحل کار:

 1. شکوفه ها یا برگ های خود را بین دو تکه کاغذ پوستی قرار دهید.
 2. کاغذ را زیر فشار یک پشته از کتاب های سنگین قرار دهید.
 3. بگذارید شکوفه ها به مدت یک هفته تا ده روز تحت فشار بوده تا خشک شوند. هر چند روز پیشرفت آنها را بررسی کنید.
 4. همین! چقدر ساده بود.

همانطور که مشاهده می کنید ، تمام این روش ها برای خشک کردن گل ها و گیاهان شما کاملاً ساده و ایده آل هستند. اگر صاحب یک دستگاه خشک کن مواد غذایی هستید ، می توانید از آن نیز برای خشک کردن استفاده کنید! برای انجام این کار فقط دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

هنگامی که گلها و گیاهان خود را خشک می کنید ، می توانید به راحتی از آنها برای ماه های بعدی لذت ببرید. این روشها را امتحان کنید و ببینید که انجام این کار خودتان  به وسیله خودتان چقدر آسان و لذت بخش است!

لینک کوتاه شده صفحه جهت آدرس دهی: https://goldanetalaee.com/hoTB7