آشنایی با زراعت گیاه دارویی بومادران

مقدمه: بومادران معمولی با نام علمی Achillea millefolium گیاهی است علفی، دولپه، چندساله، روز بلند و آفتاب‌دوست، به ارتفاع ۹۰-۳۰ سانتی‌متر که دارای گونه‌های متعدد می‌باشد. گل‌آذین چتری مجتمع کوچک به رنگ‌های زرد، صورتی و سفید که به دو شکل دیده می شود یکی زبانه‌ای سفید رنگ که از ۶ عدد تجاوز نمی‌کند و دیگری لوله ای که وسط کاپیتول واقع گردیده است. برگ ها پوشیده از کرک، با قطعات خطی نوک‌دار به رنگ سبز تیره ، بدون دمبرگ می‌باشد. میوه فندقه، طویل و به رنگ زرد روشن است.

شرایط محیطی: بومادران در انواع خاک‌ها و اقلیم‌ها به خوبی رشد می‌کند و به صورت خودرو می‌روید. بومی آسیا و اروپا است و تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری رشد می‌کند. بهترین دما برای رشد و گلدهی ۲۶-۱۸ درجه سانتی‌گراد است و در مناطق گرم و آفتابی بهتر رشد می‌کند در مناطق با بارندگی سالانه ۱۲۰ میلی‌متر هم دیده می‌شود.

تکثیر و کاشت: تکثیر به وسیله دانه و قسمت‌های رویشی گیاه می‌باشد. بذرها را به فاصله ردیفی ۷۰-۶۰ و روی ردیف ۳۰-۲۵ سانتیمتر می‌کارند. زمان مناسب کاشت مستقیم بذر اوایل پائیز است ، مصرف بذر خالص ۶-۴ کیلوگرم در هکتار است. تکثیر رویشی از راه تقسیم بوته صورت می گیرد ، در پائیز گیاه ۵-۴ ساله را از زمین خارج و تقسیم نموده و در زمین مورد نظر می کارند. کشت غیرمستقیم بذر در خزانه هوای آزاد انجام می‌شود. عمق بذر نباید بیشتر از ۵/۰ سانتیمتر باشد. فاصله بذرها در خزانه ۵۰-۲۰ سانتیمتر و زمان انتقال اوایل پائیز است. طول مدت جوانه زنی ۱۰-۷ روز است.

برداشت: در صورتی که گیاه به طور غیرمستقیم کشت شود در پائیز به زمین اصلی منتقل می شود و یک سال بعد از کاشت به گل می نشیند. بهترین زمان برداشت موقع گلدهی است که در این هنگام گل ها را از فاصله ۴-۳ سانتیمتری دمگل برداشت می کنند. دوران گلدهی اواخر فروردین تا اواخر خرداد است از سال دوم مقدار پیکر رویشی خشک شده ۴-۱ تن در هکتار می باشد. نسبت پیکر رویشی تازه به خشک ۴ به یک ، نسبت گل تازه به خشک ۶ به یک و مقدار اسانس ۵-۳ کیلوگرم در هکتار و ماندگاری اقتصادی ۵-۳ سال خواهد بود.

کاربردها: مدر و تب بر ، بخور و جوشانده آن برای درمان زکام و درد کلیه مفید است ، روغن آن برای تسکین درد ، مخلوط ضماد (برگ تازه) با روغن ترمس (باقلای مصری) برای رویش مو ، خوردن آن با عسل برای نابودی کرم های معده و عصاره روغنی آبی رنگ آن دارای اثر ضدالتهابی ، برای درمان قاعدگی ، ضربان قلب ، ورم عضله و خواب رفتن دست ها مفید است.

لینک کوتاه شده صفحه جهت آدرس دهی: https://goldanetalaee.com/iDLKV