توصیه هایی برای کشت و پرورش گیاهان دارویی در خانه

پرورش گیاهان دارویی در باغچه شخصی خودتان مزایای زیادی دارد. آنها برای شما طعم آشپزی، عطر و مزه و زیبایی به ارمغان می آورند و حتی می توانند به کنترل آفات کمک کنند. پرورش گیاهان دارویی بسیار آسان است و خرید آنها از مراکز محلی فروش گیاهان ارزان تمام می شود. بنابراین به جای خرید این گیاهان از سوپر مارکت ها آنها را در خانه خودتان پرورش دهید تا همیشه در اختیار داشته باشید.

فرقی نمی کند که باغچه شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد ، چرا که گیاهان دارویی را می توانید با موفقیت در باغچه یا گلدان یا ظروف مختلف پرورش دهید. در زمستان، گیاهانی که در گلدان پرورش می یابند به اندازه کافی قابل حمل هستند تا به داخل آورده شوند و در لبه یک پنجره گرم قرار گیرند. قانون طلایی برای پرورش گیاهان دارویی ، نگهداری آنها در نزدیک آشپزخانه است. اگر آنها نزدیک و در دسترس شما باشند تمایل و رغبت بیشتری به استفاده از آنها خواهید داشت.

به طور کلی گیاهان در دو گروه اصلی قرار می گیرند و می توانند در زمان معینی از سال رشد کنند.

یکساله ها شامل ریحان ، شوید ، جعفری ، گشنیز ، گاوزبان اروپایی ، جعفری فرنگی و رازیانه ، و موارد دیگر می شوند.

چند ساله ها شامل نعناع ، رزماری ، آویشن ، برگ بو ، پیازچه ، مریم گلی ، پونه کوهی ، نعناع فلفلی ، ترخون و موارد دیگر می شوند.

بسیاری از گیاهان دارویی گیاهان مدیترانه ای هستند (مانند آویشن، رزماری ، پونه کوهی) که یک مکان آفتابی گرم با خاک دارای زهکشی مناسب را ترجیح می دهند و معمولاً در شرایط خشک مقاوم تر هستند. گیاهانی مانند جعفری، ریحان ، نعناع ، گشنیز کمی نیاز به مراقبت بیشتر و آبیاری منظم دارند. در صورت استرس بیش از حد دچار پژمردگی در اوایل فصل رشد ​​می شوند.

گیاهان دارویی

کاشت گیاهان دارویی

مکان مناسب یک اصل جدی برای موفقیت در کشت گیاهان است. و به طور کلی باید این مکان آفتابی و گرم باشد. هر چه آفتاب بیشتر باشد بهتر است. این گیاهان در یک خاک سبک دارای زهکشی شکوفا می شوند. خرید گیاهان دارویی ارزان است لذا این گیاهان را در ابتدای پاییز مستقیماً درگلدان یا ظروف مختلف و یا بیرون در باغچه بکارید. در روش دیگر می توانید آنها را از بذر رشد دهید.

بسته بذر را از فروشگاه های آنلاین فروش بذر مانند پالم گاردن، پاکان بذر و … تهیه کنید.  به راهنمایی هایی که روی پاکت بذر وجود دارد دقت کنید. به عنوان مثال گشنیز دوست ندارد که نشاء شود و به راحتی پژمرده می شود. بنابراین باید مستقیماً در یک مکان سایه دار کاشته شود.

گیاهان دارویی را چه موقعی بکاریم؟

بهار زمان مناسبی برای تجدید کشت گیاهان یکساله شماست. در پایان فصل به سراغ بذرها بروید. انواع چند ساله مانند رزماری یا آویشن ، مریم گلی ، مرزنجوش باید هر ۳ تا ۴ سال جایگزین یا جوان سازی شوند چراکه به تدریج چوبی شده و شاخ و برگ تازه کمتری تولید می کنند.

گیاهان محبوب تابستانه برای پرورش دادن شامل ریحان ، جعفری ، آویشن ، گشنیز ، و رزماری هستند. کاشت را در بهار شروع کرده و در طول فصل رشد در صورت نیاز از کاشت جایگزین (واکاری) استفاده کنید.

گیاهانی که می توان در زمستان پرورش داد

همانطور که به پایان فصل گیاهان دارویی تابستانه رسیدید می توانید در طول زمستان از گیاهانی مانند نعناع، جعفری و پیازچه استفاده کنید. این گونه ها بسیار قوی هستند و بهترین کارایی را در طول فصل زمستان خواهند داشت.

 نکته های ویژه برای پرورش نعناع

نعناع گیاهی با طعم بسیار ویژه و  یک زراعت اکتیو است. اگر به آن فرصت داده شود می تواند کل باغچه شما را اشغال نماید. اگر فضای محدودی دارید بهتر است آن را داخل ظروف یا در گلدان پرورش دهید. اگر می خواهید نعنا را در باغچه خود بکارید می توانید با کاشت آن را درون یک ظرف پلاستیکی به قطر ۲۰ و عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر و با قطع کردن کف ظرف محدوده دسترسی آن را محدود کنید. این کار باعث خواهد شد رشد گیاه کنترل شده و از انتشار آن در سراسر باغ جلوگیری شود.

کشت گیاهان دارویی در خانه

تغذیه و آبیاری

گیاهانتان را باید به طور منظم آبیاری کنید، به ویژه گیاهانی که در گلدان پرورش می یابند چرا که ممکن است به راحتی خشک شوند. همچنین گیاهان خود را با کودهای ارگانیک مخصوص سبزیجات  هر ۴ تا ۵ هفته یکبار تغذیه نمایید.

استفاده از گیاهان دارویی برای کنترل آفات

باغداران ارگانیک معتقدند که در صورت کاشت گیاهان خاص در کنار هم، آنها می توانند رشد گیاهان مجاور خود را تقویت یا مهار کنند. از مزایای کاشت گیاهان مختلف در کنار هم ایجاد تعادل در باغ از طریق کنترل ارگانیک آفات و جذب حشرات مفید است.

گیاهان دارویی زیر نمونه خوبی برای استفاده از گیاهان همراه برای کنترل آفات هستند:

  • گل گاو زبان ، شوید ، گل جعفری و رزماری زنبورها را به درون باغ می آورند.
  • کاشت ریحان نزدیک گوجه فرنگی مگس سفید را از بین می برد.
  • گیاه موسیر با بوی سس تند خود به دور نگه داشتن آفاتی مثل شته و سوسکها کمک می کند.

نکات و توصیه های عمومی مربوط به برداشت و نگهداری از گیاهان

۱ گیاهان خود را مرتباً برای رشد تحریک کنید ، حتی اگر خودتان از آنها استفاده نمی کنید. عمر گیاه بسیار طولانی تر می شود.

۲ برای جلوگیری از به بذر رفتن گیاهان، سرشاخه آنها را هنگام به گل رفتن قطع نمایید. برای تداوم تولید شاخ و برگ جوان در گیاهانی مانند آویشن، جعفری و مریم گلی، با بریدن مرتب سرشاخه ها اجازه ندهید که آنها به گل بروند.

۳ در زمستان گیاهان گلدانی خود را به منزل بیاورید ، اما آنها را ابتدا سربری نمایید تا وقتی دوباره رشد می کنند ، قوی باشند.

۴ رزماری ، مریم گلی ، آویشن ، جعفری و مرزنجوش،  باید درست قبل از آغاز رشد بهاره برای تحریک رشد جدید سربرداری شوند. سربری باعث می شود گیاه شما به تولید شاخه های تازه و خوشمزه و سالم تشویق شود.

                                                                                                               

لینک کوتاه شده صفحه جهت آدرس دهی: https://goldanetalaee.com/vDi7O