کاشت سیر و پرورش آن در منزل

سیر گیاهی پرخاصیت و پرکاربرد است که کاشت آن بسیار آسان است و همه افراد می توانند در منزل خود درون یک گلدان سیر بکارند و از آن به اندازه مصرف خودشان سیر برداشت کنند. از سیر برای پخت انواع غذا و گاهی برای اهداف دارویی استفاده می‌شود.

چه زمانی کاشت سیر درون آپارتمان را شروع کنیم؟

زمان مناسب برای شروع کاشت سیر معمولا پاییز است، با این حال کاشت سیر درون خانه می‌تواند هر زمانی از سال صورت بگیرد.

دسته گل تازه برداشت شده اسطوخودوس

سیر را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه سیر می‌توانید به بازارهای میوه و تره بار مراجعه کنید. اما برای به دست آمدن نتیجه بهتر سیر را از کشاورزان محلی تهیه کنید. و به خاطر داشته باشید که غلاف و پوشش روی بوته سیر را جدا نکنید. همچنین سیرچه ها را تا هنگام کاشت از هم جدا نکنید تا خشک نشوند

سیر

برای کاشت سیر گلدان مناسب انتخاب کنید

در قدم اول برای کاشت سیر گلدانی با عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر انتخاب نمایید. مطمئن شوید که ته گلدان دارای سوراخ‌های زهکش باز و بزرگ است. سپس گلدان را با خاک مملو از مواد غذایی ارگانیک پر نمایید.

                                                                                                               

سیر در گلدان

خاک مناسب برای کاشت سیر

سیر را می توان در هرنوع خاکی کاشت ولی عمدتا در خاکهای سبک نتیجه بهتری می دهد. خاک مناسب برای این کار باید زهکشی و نفوذ پذیری خوبی داشته باشد. خودتان هم می‌توانید آن را درست کنید. پیت یا کوکوپیت را با کمپوست یا مواد معدنی و پرلیت یا ورمیکولیت در اندازه‌های مساوی ترکیب نمایید.

                                                                                                               

نحوه کاشت سیر

برای کاشت سیر ، ابتدا حبه های سیر را از بوته جدا کنید سپس هر حبه را طوری در خاک بکارید که انتهای صاف آن، که ریشه‌ها از آن خارج می‌شوند، به سمت پایین و سر تیز آن به سمت بالا باشد. حبه‌ها را در عمق ۵ تا ۷ سانتی متری خاک بکارید. اگر می‌خواهید در گلدان‌تان بیشتر از یک عدد سیر بکارید توجه داشته باشید که باید بین هر حبه سیر تا سیر دیگر ۱۰ سانتی متر فاصله باشد.

کاشت سیر در گلدان

مکان قرار دادن گلدان سیر

حالا زمان گذاشتن گلدان در جای مناسب است . گلدان سیر را می توانید روبروی پنجره جنوبی یا غربی قرار دهید که ۶ ساعت آفتاب مستقیم به آن بتابد. برای رشد بهتر گیاه می توانید از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

سیر در گلدان

آبیاری گلدان سیر

اگر گلدان سیر را بیرون از خانه قرار داده اید حواستان باشد که خاک آن همیشه مرطوب بماند. اما اگر آن را درون خانه پرورش می‌دهید، آبیاری باید بر اساس شرایط داخل خانه مثلا مقدار نور خورشید دریافتی یا دمای محیط تنظیم شود. آبیاری منظمی برای گیاه سیرتان در نظر بگیرید تا خاک آن همواره اندکی مرطوب باشد.

کود دهی مناسب برای سیر

سیر برای رشد بهتر به مقدار مناسبی تغذیه مصنوعی نیاز دارد. در طول فصول گرم سال گیاه سیر را با کودهای ارگانیک حاوی تمامی عناصر مورد نیاز و دو بار در ماه تغذیه کنید.

کود دهی سیر

برداشت سیر

دو محصول می توانید از بوته های سیر خود برداشت کنید:

۱- برگ ها و ساقه های سبز سیر: اگر صبرتان کم است و می خواهید سریع به نتیجه برسید و از غذاهای خوشمزه ای که می شود با برگها و ساقه های سبز سیر درست کرد نوش جان کنید، این محصول مناسب شماست. برگها با عطر و طعم بی نظیرشان یک چاشنی مناسب در غذاها به شمار می آیند.

بعد از گذشت یک هفته یا کمی بیشتر (بسته به آب و هوا) می‌توانید برگ های سبز و تازه سیر را که از درون خاک سر بر می‌کشند، ببینید. با خاک مناسب، آفتاب خوب و آبیاری منظم این زمان کوتاه تر می شود. زمانی که ساقه‌ها حداقل به ۸ تا ۱۲ سانتی متری رسیدند می‌توانید برداشت سیر ها را آغاز کنید. در زمان برداشت چند سانتی متر از ساقه را بر روی گیاه نگه دارید تا گیاه برای رشد مجدد دچار مشکل نشود.

سیر
برداشت سیر

۲- برداشت حبه های سیر:

اگر از ابتدا هدف شما برداشت حبه های سیر است، به برگ های سبز آن دست نزنید. بهتر است بدانید که بعد از ۸ تا ۱۰ ماه قادر به برداشت حبه‌ها هستید یعنی زمانی که برگ‌های سبز سیر شروع به قهو‌ه‌ای و خشک شدن می‌کنند. در این زمان باید بوته‌ها را از خاک خارج کنید و چند هفته به آنها زمان بدهید تا خشک شوند. بعد از این مدت سیر های خوشمزه‌تان را برای ریخته شدن در غذا، درست کردن ترشی و یا برای کاشت بوته‌های بعدی سیر آماده هستند!

لینک کوتاه شده صفحه جهت آدرس دهی: https://goldanetalaee.com/UmGLb